5 naturalnych sposobów na długowieczność

Jeśli chciałbyś/chciałabyś cieszyć się zdrowiem i witalnością przez całe swoje życie  powinieneś/powinnaś zastosować się do poniższych rad. Zostały opracowane na podstawie badań w tzw. niebieskich strefach, gdzie żyje największy odsetek stulatków. W oparciu o doświadczenia naukowe w zakresie dietetyki oraz praktycznej psychologii możemy wyróżnić szereg nawyków sprzyjających długowieczności.

 

Wysiłek fizyczny – ludzie, którzy dożywają stu lat regularnie przez całe życie uprawiają różnego rodzaju sporty. Nie musisz biegać codziennie na siłownię. Znajdź swój sposób na ruch. Możesz spacerować po lesie, pracować w ogrodzie lub ćwiczyć sztuki walki. Najistotniejsze, abyś miał/a motywację do czynności, którą wykonujesz. Osoby, które zaniedbują jakiekolwiek formy ruchu narażone są na przewlekłe choroby takie jak: cukrzyca typu II, choroby sercowo – naczyniowe czy  nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą procesów zapalnych. Mięśnie są organami endokrynnymi, które wydzielają związki (miokiny) o właściwościach przeciwzapalnych tylko wtedy gdy pracują w sposób umiarkowany. Tzn. wysiłek fizyczny jest dopasowany do wieku, płci lub przebytych schorzeń. Dzięki temu tkanka tłuszczowa utrzymywana jest na niskim poziomie i nie produkuje prozapalnych adipokin. Aktywność  fizyczna wzmacnia układ kostny. Ma działanie antyoksydacyjne, pozytywnie wpływa na funkcje mózgu i całą gospodarkę hormonalną.

Pasja – jest elementem motywującym. Pomaga nabrać chęci do życia. Mamy poczucie celu i misji. Stając się doskonałym/ą w danej czynności możemy dawać ludziom coś od siebie. Wartość, która definiuje nas bardziej niż posiadanie rzeczy. Dzięki czemu napędzamy się do dalszego wysiłku zarówno fizycznego i umysłowego. Jesteśmy szczęśliwsi i chce nam się żyć.

Co jeśli nie mam pasji?

Po prostu próbuj wszystkiego co choć trochę wyda Ci się interesujące. Wyjedź spontanicznie w góry (lub nad morze jeśli pochodzisz z gór). Czytaj książki o różnorodnej tematyce. Smakuj jedzenie, którego nigdy nie próbowałaś/eś. Rob wszystko czego się boisz mimo początkowego strachu i dyskomfortu. Bądź otwarta/y na świat i ludzi a pasje nieoczekiwanie się pojawią.

 Dieta – według badań, dieta stulatków opiera się głównie na rybach i darach okolicznej roślinności (owoce, nasiona, orzechy, warzywa). Czyli produktach z ogromną ilością antyoksydantów, flawonoidów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Istotne jest ograniczenie węglowodanów (cukrów) szczególnie w postaci słodyczy. Alternatywnie możemy stosować miód, który zawiera w sobie ogromny potencjał prozdrowotny (witaminy, związki pochodzące z roślin, enzymy).

Wykluczone są produkty przetworzone oraz wytworzone chemicznie (np.: margaryny). Nie należy również jeść zbyt dużych ilości mięsa oraz pełnotłustych wyrobów mlecznych. Ze względu na nasycone kwasy tłuszczowe.

Niezbędnym elementem właściwego odżywiania są proporcje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) omega 3 do omega 6. Większość społeczeństwa ma zaburzoną równowagę tych kwasów. Spowodowane jest to spożywaniem produktów o ogromnej zawartości kwasów omega 6 – głównie oleje roślinne: słonecznikowe, rzepakowe, kokosowe. Długotrwała dysproporcja tych kwasów w naszej diecie może powodować nawet choroby nowotworowe. Dlatego powinniśmy radykalnie zwiększyć ilość produktów bogatych w kwasy omega 3 oraz witaminy.

Zatem jakie produkty powinniśmy jeść, aby dożyć sędziwego wieku?

·         Ryby i owoce morza (należy uważać na zanieczyszczenia wód) – ryby o mniejszej zawartości tkanki tłuszczowej np.: śledzie, sardynki kumulują mniej metali ciężkich i zanieczyszczeń ze środowiska niż ryby tłuste np.: halibut, łosoś).

Prozdrowotne właściwości ryb wynikają w dużej mierze z obecności niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT- omega 3), witamin z grupy B, A, D oraz witaminy E, która w połączeniu z omega 3 nadają młodszy wygląd skórze.

Białko obecne w rybach jest łatwo – przyswajalne, dlatego wraz z wapniem, fosforem i witaminami właściwie odżywia organizm.

·         Ziarna, orzechy, pestki – zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3, omega ), witaminy z grupy D, B, E oraz cynk, potas, wapń, magnez i białko.

·         Owoce i warzywa (ekologiczne rosnące na obszarze naszego zamieszkania) – ogrom witamin i minerałów przy niewielkiej obecności kalorii i węglowodanów.

Ważne jest również nieprzejadanie się tzn. odchodzimy od stołu z lekkim niedosytem. Podstawową zasadą długowieczności jest ograniczanie liczby kalorii. Oczywiście przy pokrywaniu całkowitego zapotrzebowania na witaminy, mikroelementy, makroelementy i inne niezbędne składniki pokarmowe.

 

Zioła – zanim powstały wielkie koncerny farmaceutyczne zioła były podstawowym składnikiem diety. Ludzie leczyli się tym co dawała natura. Powinniśmy pić zioła w postaci herbatek ziołowych, nalewek; stosować w postaci maści, perfum pod każdą możliwą postacią. Będą one wspierały nasze komórki w prawidłowym funkcjonowaniu oraz wzmocnią organizm  zapobiegając chorobom.

Pozytywne nastawienie i eliminacja stresu – jeśli chcesz dożyć sędziwego wieku musisz nauczyć się optymistycznie patrzeń na przyszłość i nauczyć się radzić sobie ze zmartwieniami. Pomocni będą przyjaciele i grono znajomych o radosnym usposobieniu. Istnieje rzesza naukowców, która twierdzi, że ponad 50% chorób wynika z niewłaściwego myślenia człowieka i nieumiejętnego radzenia sobie z życiowymi problemami. Stres, którego doświadczamy w nadmiernych ilościach sprawia, iż szybciej się starzejemy. Dzieje się tak za sprawą wolnych rodników powstających w naszych organizmach na skutek stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki możemy eliminować z organizmu za pomocą związków biologicznie aktywnych – przeciwutleniaczy obecnych w ziołach oraz zdrowej żywności (tzw. Superfoods).  Dlatego tak istotne jest myślenie wyłącznie o rzeczach, czynnościach i sytuacjach, których w życiu pragniemy.

Więcej przepisów

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację?

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację?

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację? Rozpoczynam cykl wpisów, które zaprezentują jakie cechy ma dobra restauracja, jak wybierać wartościowe lokale lub udoskonalić istniejące. Możesz też zorganizować "restaurację" w domowych warunkach. Chwilowo, dla rodziny, dla...

czytaj dalej
Artykuł o przyprawach *do czasopisma*

Artykuł o przyprawach *do czasopisma*

Artykuł o przyprawach *do czasopisma*Przyprawy ziołowe, warzywne i korzenne w zdrowej diecieZakończyłem wczoraj kilkunastogodzinną pracę nad stworzeniem pierwszej wersji artykułu do czasopisma. Mimo, że tekst może być nieco zbyt naukowo napisany i w trakcie...

czytaj dalej
5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej

5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej

5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej Bluza kucharska to podstawowa część garderoby profesjonalnego kucharza i szefa kuchni. Pozwala na większy komfort pracy, dają poczucie bezpieczeństwa w wyjątkowym gastronomicznym środowisku. Czym jednak kierować się, aby wybrać...

czytaj dalej