Koktajl z pokrzywą i odrobiną dystansu…

Drink z mrożonymi owocami i pokrzywą

Spędzamy ostatnio  dużo czasu w domowym zaciszu. Rozmyślamy o sprawach społecznych i swoim życiu. Zamartwiamy się – co może skutkować frustracją i rozdrażnieniem. Czas kwarantanny polecam Ci poświęcić na określenie priorytetów oraz dostrzeżenie kruchości życia, która powinna mobilizować do radości na co dzień.

Ludzie, którzy osiągnęli w życiu spektakularne sukcesy mawiają, że udało im się to dopiero, gdy poczuli równowagę i spokój na wielu płaszczyznach swojego życia. Zadbali o zdrowie, regularny odpoczynek, wysiłek fizyczny w rozsądnych granicach, zdrową dietę… Zaczęli wykonywać w końcu satysfakcjonującą pracę i poprawili jakość relacji z najbliższym otoczeniem. Zdystansowali się – wyjechali w podróż lub przeżyli traumatyczną chorobę. Takie wydarzenia często zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości. Podobnie jak ostatnie kilka tygodni walki z  koronawirusem w Polsce.  

Przestań biegać niczym chomik w wirującym kole, skup się na tym co jest naprawdę ważne.  Wiem – łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Zobacz ile masz wokół siebie rzeczy, z których należałoby się cieszyć: pyszne jedzenie w lodówce, dostęp do wody, bezpieczny dom, bliskich, zdrowie…

 

Jak zyskać inną perspektywę i zyskać odrobinę dystansu do codzienności?

Najtrudniej zrobić pierwszy krok i wyrwać się z marazmu i zamartwiania. Usiądź w samotności na 15 minut i zastanów się co usatysfakcjonowałoby Cię tego dnia. O czym marzysz? Co powinno stać się codziennością i rzeczywistością. Nie ograniczaj się – wyobraź sobie co zechcesz. Nie patrz na ograniczenia, wydarzenia  na świecie ani sytuację ekonomiczną. Zamknij oczy i nadaj kształt swoim nieujawnionym pragnieniom.

Kiedy już wymyślisz sobie nowy dom, nowego partnera albo pasjonującą pracę –  zastanów się jak zrobić pierwszy krok w kierunku marzeń. To wystarczy, aby zmienić perspektywę swojego myślenia. Gdybyś otrzymała to od razu –  nie byłoby takiej satysfakcji. Pokonanie całej drogi sprawi, że poczujesz prawdziwe szczęście i dumę, kiedy marzenia staną się rzeczywistością.

W niedzielne popołudnie usiądź i zrelaksuj się. Daj sobie trochę wytchnienia od ciągłego natłoku myśli. Oderwij się od codziennych obowiązków. Daj sobie chwilę wytchnienia i  nabierz dystansu.

Przygotuj sobie owocowego drinka i oddaj codzienności. Związki aktywne  zawarte w owocach i pokrzywie przejdą (ekstahują) do alkoholowego roztworu, który pozwoli się rozluźnić. Wprowadzisz trochę wartości odżywczych do swojego organizmu. Przy okazji zyskasz sporo dystansu do własnych i społecznych problemów.

PS Jeśli nie przepadasz za zimnymi napojami możesz skorzystać z przepisu na grzane wino (przepis na stronie) lub nalać sobie kieliszek nalewki (przepisy na różnego rodzaju nalewki również znajdziesz na stronie).

Składniki

  • 1/2 limonki do dekoracji i dla aromatu
  • 1/2 szklanki mrożonych owoców (truskawki, jagody)
  • 50 ml alkoholu 40% (rum, nalewka)
  • 50 ml wody gazowanej lub syropu cukrowego

  • łyżeczka cukru brązowego lub miodu

  • 3-4 liście pokrzywy lub mięty

    Opcjonalnie – zamiast mrożonych owoców wykorzystaj lód i ulubione świeże owoce

 

1. Wrzuć wszystkie przygotowane składniki do blendera. Do dekoracji możesz odłożyć sobie dodatkowo listek pokrzywy/mięty, rozdrobnione kostki lodu lub kilka mrożonych owoców.

2. Zblenduj przygotowane składniki dodając większą ilość cukru (jeśli owoce są mocno kwaśne) lub więcej wody (jeśli w blenderze zobaczyłaś sorbet) 🙂 

3. Przelej drinka do schłodzonej w zamrażarce szklanki i udekoruj.

Więcej przepisów

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację?

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację?

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację? Rozpoczynam cykl wpisów, które zaprezentują jakie cechy ma dobra restauracja, jak wybierać wartościowe lokale lub udoskonalić istniejące. Możesz też zorganizować "restaurację" w domowych warunkach. Chwilowo, dla rodziny, dla...

czytaj dalej
Artykuł o przyprawach *do czasopisma*

Artykuł o przyprawach *do czasopisma*

Artykuł o przyprawach *do czasopisma*Przyprawy ziołowe, warzywne i korzenne w zdrowej diecieZakończyłem wczoraj kilkunastogodzinną pracę nad stworzeniem pierwszej wersji artykułu do czasopisma. Mimo, że tekst może być nieco zbyt naukowo napisany i w trakcie...

czytaj dalej
5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej

5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej

5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej Bluza kucharska to podstawowa część garderoby profesjonalnego kucharza i szefa kuchni. Pozwala na większy komfort pracy, dają poczucie bezpieczeństwa w wyjątkowym gastronomicznym środowisku. Czym jednak kierować się, aby wybrać...

czytaj dalej

Zapisz się na newsletter!

Odbieraj artykuły i przepisy jako pierwszy.