Lekarstwa XXI wieku

Jak zachować zdrowie w XXI wieku? Należałoby cofnąć się do naturalnych metod naszych przodków i korzystać z nisko-przetworzonych produktów, korzystając rozsądnie z badań i wynalazków współczesności. W zasadzie dobrze interpretując powyższe zdanie nie musisz czytać dalszej części artykułu.

Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem.

                                                                                                 Hipokrates

Zapraszam jednak serdecznie do lektury – wyjaśnię Ci precyzyjniej jak odnieść się do natłoku informacji pseudo/prozdrowotnych współczesnego świata.

W związku ze wzrostem znaczenia żywności funkcjonalnej oraz rozwojem chorób cywilizacyjnych w dzisiejszym społeczeństwie powinno się prowadzić badania zmierzające do pogłębiania wiedzy na temat naturalnych środków leczniczych.

Więc dlaczego nie korzystamy powszechnie z leków, które oferuje natura?

Rośliny, zioła, miód, orzechy, nasiona ….. Żeby było zabawniej są zazwyczaj w niższej cenie niż leki farmakologiczne. Dodatkowo nie posiadają skutków ubocznych.

Jednak zioła, żywność czy ogólnie pojęty zdrowy sposób życia wymagają długotrwałego wysiłku – zresztą podobnie jak wszystko co wartościowe. Z moich obserwacji wynika, że chcemy natychmiastowych rozwiązań. Być może to wpływ social mediów – natychmiastowa gratyfikacja (radość za pomocą lajków); być może to nasza zwykła ludzka niecierpliwość.

Mam nadzieję, że dzięki propagowaniu bardziej naturalnych sposobów leczenia w opozycji do krwiożerczego przemysłu farmaceutycznego uda nam się powrócić do naturalnych metod dbania o zdrowie, żeby nie powiedzieć skuteczniejszych.

Świat roślin na tacy podaje nam rozwiązania problemów natury fizycznej dodatkowo poprawiając samopoczucie.

Czyż nie jest warto zaprzyjaźnić się z naturą? Zyskać doskonałą energię i samopoczucie? Przestać  truć swój organizm toksycznymi związkami a zacząć oczyszczać. Warto nad tym pomyśleć, wszyscy mamy wybór.  

Najbardziej irytuje mnie, kiedy słyszę jak ktoś upatruje w lekach farmaceutycznych jedynej drogi do zdrowia, pozostając przy tym obojętnym na wszystkie inne możliwości.

Jedno to świadomy wybór a drugie to posiadanie ograniczonego przez reklamy telewizyjne obrazu świata.

Nie mając pełnego wachlarzu informacji, ciężko o obiektywny wybór. I nie mówię tutaj, że cały przemysł farmaceutyczny powinniśmy wyrzucić do śmieci.

Wiadomo, że są schorzenia i istnieją wynalazki współczesnej medycyny, które są pomocne. Należałoby jednak zadać sobie pytanie czy farmaceutyka i badania kliniczne nie zabrnęły w punkt, w którym zaczęły szkodzić cywilizacji i naszym organizmom?

Rozwiązaniem jest jak w wielu przypadkach – zdrowy balans.

Na łamach tego bloga spróbujemy tę naturalną równowagę odnaleźć i poznać wachlarz dostępnych możliwości; oczywiście inspirując się przy tym kulinarnie..

Nie żyjemy tylko dla siebie. Trzymajmy się w dobrej kondycji psychofizycznej, aby móc wprowadzać swoje pomysły w życie, rozwijać talenty ku ogólnemu rozwojowi cywilizacji. Brzmi górnolotnie – wiem, ale może warto poznać czasami inny sposób myślenia –tak skrajnie przeciwny do naszego, aby określić właściwy kierunek. Wykazać jakiekolwiek przemyślane działanie. To wystarczy. Chociażby przeczytać i rozważyć – a za ten wysiłek, dzisiaj Ci serdecznie dziękuję.

Więcej artykułów

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację?

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację?

Jak znaleźć lub zrobić dobrą restaurację? Rozpoczynam cykl wpisów, które zaprezentują jakie cechy ma dobra restauracja, jak wybierać wartościowe lokale lub udoskonalić istniejące. Możesz też zorganizować "restaurację" w domowych warunkach. Chwilowo, dla rodziny, dla...

czytaj dalej
Artykuł o przyprawach *do czasopisma*

Artykuł o przyprawach *do czasopisma*

Artykuł o przyprawach *do czasopisma*Przyprawy ziołowe, warzywne i korzenne w zdrowej diecieZakończyłem wczoraj kilkunastogodzinną pracę nad stworzeniem pierwszej wersji artykułu do czasopisma. Mimo, że tekst może być nieco zbyt naukowo napisany i w trakcie...

czytaj dalej
5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej

5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej

5 kroków do zakupu bluzy kucharskiej Bluza kucharska to podstawowa część garderoby profesjonalnego kucharza i szefa kuchni. Pozwala na większy komfort pracy, dają poczucie bezpieczeństwa w wyjątkowym gastronomicznym środowisku. Czym jednak kierować się, aby wybrać...

czytaj dalej

Zapisz się na newsletter!

Odbieraj artykuły i przepisy jako pierwszy.