Życie w stylu slow life

Nowoczesny trend i odmienny sposób na życie. Powstał w odpowiedzi na konsumpcjonizm. Masowe zalewanie Nas produktami wątpliwej jakości, nic nieznaczącymi informacjami i wymuszonym pośpiechem. Slow life proponuje zdrowe jedzenie i ukojenie w pieleszach natury. Może na tym polega prawdziwe szczęście? 

Zwolnij, zastanów się. Spacer, bieganie, wyjazd za miasto możesz połączyć z „ziołowymi zakupami”. Nie musisz zbierać pełnych reklamówek ziół. Wystarczy szczypta, regularnie. Wejdziesz na wyższy poziom smaku a kuchnia zyska nowe aromaty. Efektem ubocznym przebywania z naturą będzie chwila ciszy….  Dotrzesz w końcu do swoich myśli, pragnień i docenisz chwilę. Nie każdy sklep może Ci to zaoferować. Nawet z super zdrową żywnością i zwierzątkiem w nazwie.

Zadbaj o swój organizm całościowo. Obserwuj co zjadasz. Co Cię nadmiernie martwi i o czym zazwyczaj myślisz? Czy są to pozytywne czy negatywne myśli? Nie zalecam Ci ucieczki od cywilizacji i pochopnych życiowych decyzji. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i dbaj o siebie w każdym miejscu. Nawet w zurbanizowanym mieście można żyć w stylu slow life. Ty wiesz co jest dla Ciebie dobre. Chętnie wspomogę Cię w dbaniu o zdrowie i  pokażę inny świat. Świat natury.

 

Minimalizm

Mam wrażenie, że natłok informacji, możliwości i rozwiązań powoduje u nas skołowanie. Sami nie wiemy co jest najważniejsze. Nadmiar zasad, które wzajemnie się wkluczają nie pozwalają nam na efektywne i spokojne funkcjonowanie. Musimy odnaleźć utracony ład i wprowadzić porządek eliminując śmieci. Wybierz to co ma dla Ciebie w życiu istotną wartość. Będziesz mógł/a skupić swoje myśli na najistotniejszych dla Ciebie rzeczach. Przyniesie to efekt w postaci sukcesu w wymarzonej przez Ciebie dziedzinie.

 

Stres cywilizacyjny

Niezdrowe jedzenie, toksyczni ludzie czy negatywne informacji zalewających internet. Nie dość, że rozpraszają nasza uwagę to demotywują. Sugerują, że za każdym rogiem czai się zagrożenie. Generujemy niepotrzebny strach i stres. Nasz organizm od czasów prehistorycznych przyzwyczajony był, że to co nieznane – może zagrażać życiu.  Dzisiaj śmiertelnych niebezpieczeństw jest mniej. My odbieramy niestety nadal większość sytuacji w taki sposób. Niezależnie czy dotyczy to wystąpienia publicznego czy jazdy bez kasku po dużym mieście. Nadmiar takiego stresu powoduje, że w naszym organizmie powstają reaktywne formy tlenu nazywane wolnymi rodnikami. Jeśli mamy ich zbyt dużo w organizmie przez zbyt duży stres niewłaściwe odżywianie  –  chorujemy. Przeciwutleniacze obecne w ziołach, zdrowych produktach  niszczą wolne rodniki eliminując przyczyny schorzeń.

 

Ziołowe przyprawy

Zioła to nieodłączny element sztuki kulinarnej. Podkreślają smak i wykazują działanie prozdrowotne. Kompozycja idealna, więc dlaczego tylko sporadycznie po nie sięgamy. Może dlatego, że wolimy pozorną wygodę. Łatwiej jest wejść do czystego sklepu niż brodzić po bagnistej łące. Nikt nie jest idealny i przez całe życie nie żywi się wyłącznie wysokogatunkowym jedzeniem. Czara goryczy jednak się przelała. Musimy cofnąć się do Naszych korzeni. Kuchni, która rzeczywiście odżywia a nie zapycha żołądek. Nie powinniśmy chcieć więcej przeciętnych produktów od których uginają się sklepowe półki. Gdzie przy okazji pięknego wizerunku dostarczają trujących związków chemicznych tzw. dodatków do żywności. Po jednorazowym spożyciu nic Ci nie zrobią. Odkładają się w Tobie i dopiero z czasem objawiają się w postaci szumnie nazwanych „chorób cywilizacyjnych”. Oczywiście czynniki takie  jak stres, brak ruchu również się do nich przyczyniają.

 

 

Bądź obecny – skup się na życiu

Rozprasza Nas wszystko. Począwszy od pociągu, skończywszy na natrętnym telemarketerze dzwoniącym zza korporacyjnego biurka. To może być wspaniały człowiek. Na chwilę stał się elementem Twojego życia. Nie reaguj agresywnie, nie denerwuj się. Powiedz dziękuję albo udawaj, że sam chcesz mu coś sprzedać. Nie przejmuj się tym wszystkim tak bardzo. Ciesz się momentem, który przeżywasz. Możesz kontrolować swoje emocje i zapanować nad każdym obszarem życia. Skup się na człowieku z którym rozmawiasz, sytuacji, którą przeżywasz. Doceń i wykorzystaj. Z takich małych jednostek czasu składa się życie. Od Ciebie tylko zależy czy wykorzystasz je w pełni. Samemu uczyń je pasjonującą komedią z Tobą w roli głównej.

Uśmiechnij się, rozejrzy dookoła, zobacz gdzie jesteś, co posiadasz, jak się czujesz. W końcu powróciłeś/aś myślami do teraźniejszości. Przed chwilą nie żyłeś/aś, błądząc myślami po przykrych wspomnieniach lub projektując sytuacje, które nigdy się nie wydarzą. Obecność – jesteś, żyjesz, doceniasz i nareszcie cieszysz się codziennością.

 

Planuj i osiągaj marzenia

Pomyśl i zdecyduj jak ma wyglądać Twoje życie za miesiąc, rok, dekadę. Jeśli naprawdę chcesz tego co sobie obmyślisz – na pewno dasz radę. Uwierz, że masz wpływ na to kim się stajesz i jak wygląda Twoja codzienność. Pracuj wytrwale nad tym co realnie Cię interesuje. Musisz regularnie pokonywać przeszkody i lenistwo. Nie zawsze będziesz miał/a ochotę na pracę i rozwijanie się nawet pomimo pasji i zaangażowania. Pracuj zawzięcie, ale nad swoim idealnym światem nie nad wyimaginowanym wzrostem sprzedaży, który interesuje wyłącznie Twojego szefa. Twórz i wpływaj na rzeczywistość kierując ją w stronę prawdziwego postępu. Czy ulepszony model telefonu ma tak istotny wpływ na rozwój naszego społeczeństwa? Czy może są rzeczy istotniejsze jak szukanie roślin leczących raka, poznawanie Wszechświata?

 

Zgromadź przyjaznych ludzi

Człowiek zaprogramowany jest jako istota stadna. Ludzie, którzy przebywają w naszym otoczeniu dostarczają nam inspiracji, wiedzy i przekazują swoje doświadczenia. Doceniajmy każdą osobę, bawmy się z nią, pomagajmy i wspierajmy. Jednak w naszym najbliższym otoczeniu powinny być osoby wyłącznie pozytywnie nastawione. Mają ogromny wpływ na nasz nastrój, motywację i samopoczucie. W większości sfer życia upodabniamy się do osób z naszego bliskiego otoczenia. Niektórzy nawet twierdzą, że jesteśmy sumą pięciu ludzi z którymi najczęściej przebywamy. Nie wiadomo ile prawdy w tym stwierdzeniu. Jednak pewne jest, że jakość naszego funkcjonowania uzależniona jest w dużym stopniu od tych osób. Dobierajmy ich rozsądnie i cieszmy się wspólnym przebywaniem.

 

Żyj w zgodzie z naturą

Jesteśmy uzależnieni też od odwiecznych praw natury. Nasze zegary biologiczne mają określony rytm. Mamy okresy efektywniejszego działania w oparciu o rytm dobowy, pory roku – obok których nie da się przejść obojętnie. W zależności jak dobrze dostroimy się do naturalnych praw determinuje to jakość naszego funkcjonowania. Dlatego chcesz czy nie, jesteś od niej uzależniony. Żyj z nią w zgodzie. Najtrudniejsze zadania wykonuj kiedy masz najwięcej energii. Kładź się spać kiedy słońce zachodzi a w Twoim organizmie wydziela się melatonina. Korzystaj z roślin i krajobrazów, które oferuje natura w różnych okresach. Szanuj doceniaj, dostosuj się a zaczniesz żyć w pełni zdrowia i radości. Poznasz kwintesencję smaków oferowaną w jej naturalnym bufecie życia.

Więcej przepisów

Detoks wiosenny za pomocą ziół

Detoks wiosenny za pomocą ziół

Detoks wiosenny za pomocą ziółSpring detox with herbsArtykuł dostępny jest także w czasopiśmie specjalistycznym o zdrowym odżywianiu - Food Forum. Abstract  Food and environmental pollution pose a threat to our health. Spring is a period of high-value plant-derived...

czytaj dalej